VLTAVÍN

O kameni:

Vltavín patří do skupiny přírodních skel zvaných tektity, jsou to většinou neprůhledné, černé či černohnědé kameny. Pouze vltavíny jsou krásně zelené, průsvitné se zajímavým vrásčitým povrchem.

Vznik vltavínů se vysvětluje dopadem obrovského meteoritu do oblasti dnešního kráteru Ries u Stuttgartu v Německu. Při dopadu tohoto tělesa byly nejsvrchnější vrstvy země roztaveny, vymrštěny do atmosféry a dopadly do oblasti jižních Čech a jihozápadní Moravy.

Název vltavín je samozřejmě odvozen od řeky Vltavy, druhé mezinárodní označení moldavit pak od německého názvu téže řeky (Moldau).

Vědecký svět se s vltavíny poprvé seznámil na konci 18. století, ve století devatenáctém se často používal název Vltavotýn, podle hojných nálezů v okolí Týna nad Vltavou. Ale nacházeny a používány byly vltavíny již mnohem dříve. Z doby kamenné máme více nálezů různě opracovaných nástrojů z vltavínů, sloužících pravděpodobně k rituálním účelům.

V astrologii a léčitelství:

Astrologové považují vltavín za šťastný kámen znamení Blíženců a Panny.

Vltavín má prostřednictvím své pozitivní léčivé energie odstraňovat velkou únavu, malátnost, zvyšovat imunitu organismu, zmírňovat a odstraňovat bolesti hlavy.