Velmi oblíbenou a známou krystalovanou odrůdou křemene je fialový až purpurově tmavočervený ametyst, jehož zbarvení je způsobeno přírodním radioaktivním ozářením a příměsí železa.
Název ametyst pochází z řeckého slova amethystos, což znamená neopojivý (staří Řekové věřili v jeho protiomamnou moc).
Historicky známým nalezištěm ametystů u nás je kopec Květnice u Tišnova, krásné jsou ametysty z křemenných žil v okolí Bochovic, Hostákova a Smrku u Třebíče, ale také z Podkrkonoší.
Nejkrásnější a největší ametysty pocházejí z Brazílie a Uruguaye. Zajímavé jsou i nálezy z Mexika, Ruska, Rumunska a Madagaskaru.
Astrologové považují ametyst za šťastný kámen znamení Kozoroha, Vodnáře, Ryb, Skopce, Blíženců, Panny, Vah, Štíra a Střelce.
Antičtí Řekové a Římané věřili v jeho ochranu před opilstvím a otrávením. Středověk byl přesvědčen o příznivém působení ametystu na rozum a obchod. V biskupském prstenu má ametyst manifestovat oduševnění a vnitřní čistotu.
Dnes lidé věří, že jim může přinést štěstí a zdraví. Ametyst údajně pomáhá při bolestech hlavy, migréně, nespavosti, nemocech jater a střev, při cukrovce. Má pomáhat při léčbě astmatu, s bolestmi zad i křečovými žilami. Ametyst prý omezuje růst tukové tkáně. Má také dodávat odvahu a odstraňovat stres i trému.