MALACHIT

O kameni:

Známý, neprůhledný minerál charakteristické zelené barvy, s vysokou hustotou. Vzhledem ke své nízké tvrdosti se velmi dobře opracovává,je možné ho vybrousit do nejrozmanitějších tvarů s nejjemnějšími detaily. Stejná vlastnost dělá ale bohužel z těchto úžasných výtvorů brusičského umění velice choulostivé objekty, které lze snadno poškodit.

Jeho název pochází asi z řeckého slova malche (sytě zelená barva) nebo malachos (měkký).

Krásné ukázky malachitu z našich rudních ložisek lze spatřit v mnohých muzeích i soukromých sbírkách. Jejich využití coby drahého kamene je však opravdu raritou.

Pravým opakem jsou naleziště malachitu známá z Uralu, Zaire, Namibie a Chile, kde množství a velikost dobývaných kusů přímo vybízí ke zpracování nejen pro šperkařské účely, ale i pro výrobu dekorativních předmětů nejrůznější určení (figurky, vázy, popelníky, obklady stěn, apod.).

V astrologii a léčitelství:

Astrologové považují malachit za šťastný kámen znamení Kozoroha, Vodnáře, Býka, Lva a Štíra.

Léčitelé doporučují malachit při poruchách vidění, roztroušené skleróze a potížích zažívacího traktu. Má odstraňovat škodlivé látky z těla a omezovat růst tukové tkáně. Celkově dodává organismu energii a podporuje vytrvalost.