OBSIDIÁN

O kameni:

Obsidián je přírodní sopečné sklo, vzniklé rychlým utuhnutím žhavého magmatu, které při sopečné činnosti proniklo na zemský povrch.

Bývá černý, šedý, červenavě nebo zelenavě zbarvený, avšak známe i jiné jeho barevné odstíny. Výrazný je jeho skelný lesk.

Název dostal údajně podle antického cestovatele Obsidiána, který ho prý poprvé přinesl z Etiopie do Říma.

Obsidián se vyskytuje na východním Slovensku, kde ho, jak dokazují archeologické nálezy, používal již pravěký člověk k výrobě různých předmětů. Ostrohranný obsidián byl velmi vhodným materiálem na výrobu jednoduchých nožů, škrabadel i šípových hrotů. Jinde v Evropě se však k těmto účelům používal spíše pazourek. Obsidián užívali mnohem více původní obyvatelé Severní, Jižní a zejména pak Střední Ameriky. Mexičtí Indiáni z něho vyráběli a stále vyrábějí různé ozdobné předměty a amulety.

Obsidián se též vyskytuje v jižní Itálii a na jejích ostrovech (např. Lipari), dále na Islandu, v Oregonu, Utahu a Arizoně, na Urale a v Indonésii.

V astrologii a léčitelství:

Astrologové považují obsidián za šťastný kámen znamení Kozoroha, Vodnáře, Štíra a Střelce.

Léčitelé považují obsidián za velmi vhodný při prevenci proti nemocem infekčním a virovým. Pomáhá prý také při zánětech a zažívacích potížích, upravuje funkci střev.