ACHÁT

O kameni:

Kamenné pecky tvořené vrstvičkami jemně vláknitého křemene, chalcedonu a opálu nazýváme acháty. Uprostřed těchto pecek nacházíme často dutiny vyplněné krystalky křišťálu, záhnědy nebo ametystu.

Nejstarší písemná zmínka o achátu pochází ze 4.stol př.n.l. od řeckého přírodovědce Theophrasta, který jej také pojmenoval, podle naleziště u řeky Achates (dnešní řeka Dirillo) na jihu Sicílie.

Podle barvy, popř. podle průběhu kreseb dostaly acháty dodatečná jména (obláčkový, okatý, zříceninový, hvězdový, mechový, onyx atd.).

Naše acháty se vyskytují převážně v Podkrkonoší (Turnovsko, Lomnice nad Popelkou, Nová Paka).

Evropská naleziště Idar-Oberstein v Porýní jsou už vyčerpaná. Velmi vydatná naleziště kvalitních achátů jsou v jižní Brazílii a africké Botswaně.

V astrologii a léčitelství:

Astrologové považují achát za šťastný kámen znamení Kozoroha, Býka, Blíženců, Raka, Panny, Vah a Štíra.

V léčitelství je použití achátu velmi široké. Používán je proti skleróze a alergii, při očních potížích, podporuje funkci střev, ledvin, mozku, jater, sleziny, doporučován je při nemocech kůže a popáleninách, vředových onemocněních, zažívacích potížích, při cukrovce a padoucnici. Achát prý zmírňuje následky kouření! Posiluje odvahu a odstraňuje apatii.